Przejdź do treści
s1
s2
s3
Przejdź do stopki

Upamiętnienie żołnierzy 3 Pułku Piechoty Legionów Polskich

Upamiętnienie żołnierzy 3 Pułku Piechoty Legionów Polskich

Treść

Uroczystości miały miejsce w kościele św. Marii Magdaleny po czym zebrani przeszli na parking przy pobliskim ogrodzie różańcowym, gdzie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika.
Pomnik został wzniesiony w miejscu, w którym 26 września 1914 r. odbyła się przysięga żołnierzy dowodzonego przez kpt. Jana Kozickiego IV batalionu 3. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Przysięgę odebrał ówczesny dowódca pułku ppłk Rudolf Homiński. Kilka dni później, po wyruszenie na front, na czele pułku stanął kpt. Józef Haller, późniejszy dowódca II Brygady Legionów, Armii Polskiej we Francji oraz Armii Ochotniczej w 1920 r.
3. Pułk Piechoty powstał na bazie rozformowanego 23 września 1914 r. w Mszanie Dolnej Legionu Wschodniego (utworzonego w sierpniu 1914 r. we Lwowie, ze względu na zbliżające się wojska rosyjskie – ewakuowanego na zachód), wspartego ochotnikami ze Śląska Cieszyńskiego i Podhala (m.in. z Rabki, Nowego Targu, Zakopanego i Czarnego Dunajca). Już w październiku 1914 r. żołnierze pułku wzięli udział w walkach o Rafajłową w Karpatach, a następnie wsławili się wybudowaniem w wyjątkowo krótkim czasie słynnej „Drogi Legionów”.
Fot.: P. Kuczaj, K. Kowalczyk

128923