Aktualności
Treść
Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji dotyczącej historii powstania zabytkowego Kościoła w Dębnie Podhalańskim - wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dowiedzieli się, że pierwszy kościół w Dębnie wzniesiono prawdopodobnie w XIII wieku. Obecny kościół wybudowany został w II połowie XV w. na miejscu starszej świątyni. Jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów i jednocześnie jednym z najbardziej znanych polskich zabytków w kraju i za granicą (otrzymał jako jedyny drewniany kościół nominację w konkursie siedmiu cudów Polski).
Uczestnicy wycieczki obejrzeli unikatową polichromię patronową w układzie pasmowym pochodzącą z około 1500 roku, wizerunek orła jagiellońskiego nad belką tęczową, a także cenne zabytki rzeźby i malarstwa gotyckiego: ołtarz główny (tryptyk, malarstwo tablicowe), malowane gotyckie tabernakulum wykonane z drewna w XIV wieku; Krucyfiks z około 1380 roku na belce tęczowej (prawdopodobnie jest to najstarszy zabytek w kościele), kopia pochodzącego z 1280 roku malowidła sztalugowego – najstarszego w Polsce.
Atrakcją tego niezwykłego kościoła są dzwonki, bardzo stare – mogły powstać nawet w XV wieku. Szczególna jest skala tego instrumentu, określana mianem gamy perskiej (dłuższe płytki dają wyższe tony)!
Następnie po zwiedzeniu Kościoła w Dębnie udaliśmy się do kina „Tatry” w Nowym Targu, gdzie uczniowie oglądnęli historyczny film pt. „Orlęta. Grodno ‘39”. Była to tragiczna opowieść o losach młodych uczniów (Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci), dla których rozpoczynająca się II wojna staje się szkołą przyspieszonego dorastania.
1 września 1939 r. budynek szkoły, do którego chodzi 12-letni Leon, zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty, a 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę.
Zarówno dzieje sprzed około 600 lat, jak i historia związana z II wojną światową stały się bliższe młodzieży, dzięki przeżyciom i doświadczeniom z wycieczki. Dla najstarszych uczniów naszej szkoły była to długa i trudna lekcja historii, języka polskiego a także patriotyzmu.