Przejdź do treści
s1
s2
s3
Przejdź do stopki

Wycieczka Oświęcim-Brzezinka

Wycieczka Oświęcim-Brzezinka

Treść

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i holokaustu. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień.
Młodzież nasza, przebywając na terenie Muzeum, zachowywała się z należytą powagą i szacunkiem. Uczniowie uważnie słuchali Historii obozu Auschwitz, która jest niezwykle złożona. Łączył on dwie funkcje: obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Nazistowskie Niemcy prześladowały w nim różne grupy ludzi, a kompleks obozowy nieustannie rozbudowywano i przekształcano. Obóz koncentracyjny Auschwitz (1940-1945) jeden z czterech hitlerowskich obozów koncentracyjnych założonych na okupowanych ziemiach polskich był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym, czyli miejscem stopniowego wyniszczania więźniów i równocześnie największym ośrodkiem natychmiastowej, bezpośredniej zagłady Żydów. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.
Miejsce Pamięci Auschwitz to nie tylko rozległy teren i autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze…, ale także dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice.
Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci  i Muzeum Auschwitz-Birkenau była dla naszych uczniów unikatowym doświadczeniem edukacyjnym.

92062